תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ישעמדה

ההר עליו שוכנת שומרון העתיקה הוא למעשה חלק ממורדותיו המערביים של הר עיבל וממנו נשלט ונשקף אחד מן העמקים היפים ביותר בארץ - עמק שומרון. העיר שומרון נוסדה במאה התשיעית לפני הספירה בידי עמרי מלך ישראל כפי שמסופר בתנ"ך: וַיִּקֶן אֶת הָהָר שֹׁמְרוֹן מֵאֶת שֶׁמֶר בְּכִכְּרַיִם כָּסֶף וַיִּבֶן אֶת הָהָר וַיִּקְרָא אֶת שֵׁם הָעִיר אֲשֶׁר בָּנָה עַל שֶׁם שֶׁמֶר אֲדֹנֵי הָהָר שֹׁמְרוֹן" (מלכים א', ט"ז כ"ד).
קרא עוד
25/11/2020
השבוע ערכה וועדת חוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר, דיון חירום בנושא 'ייעוץ משפטי מסכן חיים ביהודה ושומרון' בהמשך להצעה לסדר שהגישו ח״כ אריאל קלנר (ליכוד) ואוריאל בוסו (ש״ס). דיון זה נערך לאור הפרסום החמור בעיתון 'ישראל היום' בו נחשף מסמך משפטי משנת 2005 ובו סיכום דיון של כעשרה יועצים משפטיים על אישור מרכיבי ביטחון לישובים צעירים. בדיון נכחו 9 יועצים משפטיים ורק איש מקצוע אחד מתחום הגנת הישובים, קצין הגמ"ר של פיקוד מרכז
קרא עוד
18/11/2020
בדומה לתיבת נח, מערת המכפלה גם היא מהווה מקום מקלט מפני תהפוכותיו של עולמנו הסוער. אך בניגוד לתיבה, המכפלה נותרה כמקום מוחשי שניתן לבקר בו – מקום אשר מעורר בקרב מבקריו תחושה של יציבות וקביעות בתוך עולמנו הסואן, בהיותנו יצורים שהקיום שלהם הוא בר-חלוף. המערה זכתה לכך עקב העובדה, שהאבות והאימהות מהווים עוגן קבוע ויציב בתוך עולם בו גישות וערכים משתנים כל הזמן. הבטחת הא-ל לאבות מהווה מוטיב חוזר ויסודי בתורה, והיא מורה על קשר בל-ינתק.
קרא עוד
11/11/2020
עשרות חברי כנסת משדולת ארץ ישראל התכנסו ביום שני השבוע, בדרישה לקבלת החלטת ממשלה שתסדיר באופן מיידי את כל היישובים הצעירים, כשכונות או כיישובים בפני עצמם. מדובר ביישובים ושכונות שחלקם נבנו לפני יותר מעשרים שנה. הכינוס התקיים כשבוע וחצי לאחר סיור חברי השדולה ביישובים הצעירים ובמהלך הכינוס דרשו חברי הכנסת מהממשלה להסדיר את ההתיישבות הצעירה בהחלטת ממשלה בטרם יביאו להצבעה בכנסת את חוק ׳מרקם חיים׳ גם ללא תמיכת הקואליציה.קרא עוד
4/11/2020
בימים אלה, יחד עם נגיף הקורונה שממשיך להסתובב ברחבי הארץ והעולם, אנו נמצאים בפני אתגרים התיישבותיים גדולים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. על סדר היום עומדים שני נושאים מרכזיים ומשמעותיים לעתיד: הסדרת ההתיישבות הצעירה והשמירה של שטחי C מפני השתלטות ערבית.
קרא עוד
28/10/2020
לאחר הקפאה שנמשכה מעל ל-8 חודשים, בה הופסקו ישיבות תכנון הבנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, התקיימה בשבוע שעבר ישיבת מועצת התכנון העליונה (מת"ע) לאישור תוכניות הבנייה. המועצה התכנסה פעמיים, בימים רביעי וחמישי, בכדי לדון באלפי יחידות הדיור אשר המתינו על שולחנה מאז חודש פברואר האחרון, ואישרה כ-5,500 יח"ד בכל רחבי האזור.
קרא עוד
20/10/2020
בימים אלה, אנו מבקשים לחזק את כולנו, תושבי מדינת ישראל בכלל ותושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן בפרט. זוהי תקופה אשר איננו יודעים מתי היא תיגמר ואיננו יודעים אלו אתגרים עוד מחכים לנו בהמשך הדרך. אנחנו מאחלים לכולם ברכת בריאות טובה לכולנו ורפואה שלמה לחולים. בתקווה שהמגפה הזאת תהיה מאחורינו בהקדם.

גמר חתימה טובה ושנה טובה ובריאה לכל בית ישראל.
קרא עוד
23/09/2020
ראש השנה הוא הזמן לעשות חשבון נפש. כללי-ציבורי ופרטי. חשבון נפש של אומה, של מנהיגות וחשבון נפש של אנשים, עמך בית ישראל.. ראש השנה הוא גם הזמן להתבונן בשנה החולפת ולהביט בה, לסכם אותה.קרא עוד
בערב ראש שנה תשפ"א אנו גאים ביותר מ-470,000 ישראלים שבחרו לחיות כאן, ובשיעור הצמיחה הדמוגרפית שעומד בעשור האחרון על 4.1% גידול ממוצע לשנה. גם השנה ניתן לציין בסיפוק שהאזור ממשיך לצמוח ולפרוח, בתושבים, בבתים, בתשתיות ובהתפתחות כלכלית.

בכל צעד ושעל אנו מבינים את גודל האחריות המוטלת על כתפינו, כשליחי הציבור בחבלי ארץ התנ"ך ההיסטוריים. לאור זאת הצבנו לעצמנו מטרות מרכזיות ברורות החלת הריבונות ופיתוח תשתיות האזור להבאת מיליון תושבים. השנה חלה התקדמות מבורכת גם במטרות אלו.
קרא עוד
16/09/2020
אישורי הבנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן הם סיסמוגרף מדיני טוב. כמו סיסמוגרף אשר מזהה את עוצמתן של רעידות האדמה, זהו האמצעי הרגיש ביותר, אשר מגיב ראשון לתחילתן של רעידות אדמה מדיניות. לכן, מי שמעוניין לדעת האם מתקרב אלינו רעש מדיני כזה או אחר, עליו לעקוב באדיקות אחרי ישיבותיה של מועצת התכנון העליונה, אשר אחראית על אישורי הבנייה ביהודה, שומרון ובקעת הירדן.
קרא עוד
9/09/2020
שמו של היישוב מצפה כרמים, הנמצא מזרחית לכוכב השחר, ניתן לו בשל מיקומו בין הכרמים ובשל כך שהוא צופה לנוף המרהיב של בקעת הירדן וצפון ים המלח. בתחילה הוא הוקם מדרום לכוכב השחר, ביום העצמאות תשנ"ט על אדמות מדינה, אך שמונה חודשים לאחר מכן בינואר 2000 בעקבות הסכם המאחזים פונה המקום על ידי ממשלת ברק והועתק למיקומו הנוכחי, בחתימתו של אלוף פיקוד מרכז דאז משה בוגי יעלון.קרא עוד
2/09/2020
כמה חברים, שאת חלקם אני ממש מעריך, מתגוללים לאחרונה על מועצת יש"ע וראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. הם מצייצים על הפיספוס הגדול שלנו, תוהים כיצד לא ראינו את פעמי ההיסטוריה המתקרבים ונוקשים על הדלת. חלקם אפילו מגלה מומחיות באבחון 'קוצר ראות' ומחלק לנו ציונים במדיניות ואסטרטגיה.

חבל שהם לא יודעים לתת לעצמם ציונים על התעלמות מעובדות.
קרא עוד
26/08/2020
שוב זה לא הזמן המתאים לריבונות. שוב יש דברים חשובים יותר על הפרק. שוב הצדק ההיסטורי וקביעות העובדות בשטח הקריטיים כל כך לעתידה של מדינת ישראל נדחקו לטובת הסכמים ומחיאות כפיים בבירות העולם.

ההבטחה לריבונות התפוגגה ואיננה. את זה כבר הבנו כולנו. עכשיו השאלה היא מה הלאה? לכאורה כעת ההתיישבות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן נמצאת במקום יותר מסוכן מאשר הייתה ערב הריבונות. אם לאורך הדרך שהובילה אל הרגע בו עמד נתניהו לצד טראמפ בבית הלבן בינואר המגמה הייתה שינוי הגישה אל עבר הפיכתו של מפעל ההתנחלות לחלק ממדינת ישראל עכשיו המהלך קיבל ברקס רציני.
קרא עוד
19/08/2020
לאחר פרסום התוצאות של ועדת הבחירות לכנסת ה-23, ולאחר בחינת הנתונים ועיבודם על ידי מועצת יש"ע, אנו מפרסמים את התוצאות בקלפיות שביישובי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. בבחירות אלו עלה נושא הריבונות על הפרק וקולם של התושבים ביהודה ושומרון חשוב מאי פעם.קרא עוד
9/03/2020
עוד מימי אוסלו, ואף לפני כן, הבנו בהתיישבות שעל הבטחות אסור לנו לסמוך. כשאוטובוסים התפוצצו פה בכבישים ברחבי הארץ והדמעות זלגו, היה לנו אפילו קשה להגיד 'אמרנו לכם'. כשכל הפוליטיקאים שהבטיחו לנו שההסכם יביא את השלום, כשכל אנשי הביטחון אמרו שזה יגביר את הביטחון אנחנו ידענו והזהרנו שהולכת להיות פה מציאות רעה ומרה.

ומה לא הבטיחו לנו אם רק נפנה את היישובים הישראליים מרצועת עזה וצפון השומרון? שיהיה שלום, שהרצועה תהפוך לאזור פורח, שהמציאות בישראל תשתפר לאין ערוך, שהכלכלה תצמח, שעם ישראל ינשום לרווחה, ושהטרור סוף-סוף ייפסק.פוליטיקאים, אנשי אקדמיה, עיתונאים, קצינים בכירים במיל', המון "לשעברים" - כולם התחייבו שאם רק "נתנתק", אם רק נוציא אלפי ישראלים מבתיהם, אם רק נפנה יישובים שלמים וניתן לפלסטינים לשלוט בעצמם בעזה - הכול יהיה כאן טוב יותר.

אירועים אלו אינם רק נחלת העבר. גם במציאות העכשווית צריכים להיות עם עיניים פקוחות. את המאבק ברעיון המדינה הפלסטינית בלב ארץ ישראל הובלנו שוב, מתוך ידיעה שאנחנו יודעים טוב יותר היכן אנחנו חיים. שבענו כבר מהבטחות ש"הפעם זה לא יקרה", "אין לכם ממה לפחד", "אם רק תוותרו יבוא שלום".

כולם כבר מכירים את מה שעובר על מדינת ישראל בחמש עשרה השנים האחרונות מאז הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. חשוב לזכור גם היום את הנואמים הגדולים ואת ההבטחות שהעניקו לנו אז. בעיקר כדי שנלמד כיצד להתייחס להצהרות כאלו בעתיד. לגזור ולשמור.
קרא עוד
13/08/2020
דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם השבוע, התפרס על פני 586 עמודים. בפרק הראשון העוסק במערכת הביטחון הישראלית, בין נושאים כמו "תחומי פעילות לאומיים-אסטרטגיים" ו"הצטיידות באמל"ח עיקרי", מסתתר לו פרק בן כמאה עמודים, העוסק באזור יהודה, שומרון ובקעת הירדן. בתת-הפרק "קציני מטה במינהל האזרחי באזור יהודה ושומרון", כותב המבקר על התנהלותו של המינהל האזרחי במספר נושאים בסיסיים ביותר אשר חשובים מאוד לחייהם של התושבים באזור.קרא עוד
5/08/2020
יהודה, שומרון ובקעת הירדן זה עולם ומלואו, מקום הרבה יותר מורכב מאשר פוליטיקה קטנה. זהו חבל ארץ המכיל בתוכו התיישבות, היסטוריה, מורשת, ארכאולוגיה, אוצרות טבע, תיירות ופסיפס מרהיב של אנשים מכל גווני הקשת. בדיוק ההפך ממה שמשתקף אלינו מתוצאות החיפוש בגוגל. אם תחפשו בגוגל "יהודה ושומרון" התוצאות הראשונות שיעלו בפניכם יהיו קשורות בנושאים פוליטיים פנים ישראלים או בינלאומיים, סכסוכים, מאבקים ועוד.קרא עוד
29/07/2020
15 שנה חלפו מאז הימים שבהם הכל התכנס לזמן קצר כל כך. אחרי חודשים של מאבק, משאל עם, רצח משפחת חטואל, הפגנות, שרשרת כתומה, מסתננים, שערים נעולים, תפילות ודמעות אינסוף. בתוך מספר ימים הגוש נותר יתום מישובים יהודיים, כך גם צפון השומרון. השנים שחלפו הביאו איתם את אדוות הקיץ ההוא, שאלות, דילמות, שינויים חברתיים. העובדה שעל חלקן אין עדיין תשובות הן בדיוק הסיבה לזכור ולהזכיר את הקיץ הנורא ההוא של 2005.קרא עוד
22/07/2020
מכון רפי סמית בדק ומצא: רוב הישראלים בעד החלת ריבונות מלאה על כל היישובים ביהודה, שומרון ובבקעת הירדן. 47% (כמחצית) מהתומכים יראו בכך כישלון אישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו.קרא עוד
15/07/2020
בראשון בספטמבר האחרון הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למועצה המקומית אלקנה שבשומרון כדי לדבר אל ליבם של הילדים שזה עתה נכנסו לבית הספר אחרי חופשת הקיץ. היינו שם, נציגי מועצת יש"ע, קיבלנו את פניו יחד עם ראש המועצה ועם נכבדי ציבור רבים. כל ילדי כיתות א' במועצה התיישבו לפניו בחולצות לבנות ובחיוך שמח. זה היה יום חג – ראש ממשלת ישראל החליט לפתוח את שנת הלימודים תש"פ באחד מיישובי יהודה, שומרון ובקעת הירדן.
קרא עוד
8/07/2020
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד