תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מאחזי עיניים

הגדל

נושא המאחזים שוב עלה השבוע לכותרות בעקבות ביקור ג'ורג' בוש והשאלות שהיפנו אליו הכתבים הישראלים בנושא זה. מי שראה את הראיון עם הנשיא בוש, התבונן והקשיב היטב לתשובתו, ראה כי השיב לשאלה בחוסר רצון מופגן ובצורה לקאונית: "ישראל התחייבה ואנו מצפים שתבצע". תשובה זו לא הפריעה לכתבים הישראלים לזעוק בכותרות ענק על דרישתו התקיפה של הנשיא בוש להורדת המאחזים, דבר שכמובן לא קרה במציאות. לעומת זאת הנשיא בוש דרש לקיים את התחייבות ישראל להקפאה מוחלטת של הבנייה בירושלים ובכל יו"ש, הקפאה המיושמת בפועל על ידי הממשלה מזה חודשים ארוכים.

הממשלה בישראל משמרת את סוגיית המאחזים מעל המים, בלי פיתרון מסיבה אחת. להשתמש בה כשק חבטות נגד ציבור המתיישבים, בניסיון לצבור נקודות במגרש הפוליטי ובדעת הקהל הציבורית. האמרה הנדושה כי יש לעקור את המאחזים משום שמדינת ישראל היא מדינת חוק היא אמירה נבובה.

אנו שבים וקובעים כי רוב רובם של המאחזים הינם חוקיים ומאושרים. על הקמת רבים מהם יש החלטת ממשלה ואף אישור עלייה לקרקע. אלא שלחלקם חסרו האישורים הסופיים – וזה הספיק לטליה ששון להפוך אותם ל"לא חוקיים" וכשחוזרים על השקר שוב ושוב ושוב, בגיבוי ובעידוד בכירים בממשל הישראלי משיקולים פוליטיים ובכירי התקשורת בישראל – השקר מתקבע בתודעה הציבורית כאמת שקשה להפריכה. ראש הממשלה אולמרט אמר השבוע כי קיומם של המאחזים הוא מבזה, אבל הוא שכח שמי שאחראי עיקרי ל"ביזיון" זה הוא קודמו בתפקיד אריאל שרון, שאולמרט אוהב לראות את עצמו כממשיך דרכו, וממשלות ישראל, מהימין ומהשמאל שקדמו לו ותמכו אף הם בהקמת המאחזים. מי שמתנהג פה באחיזת עיניים זה ראש הממשלה ומקורביו. השבוע התבטא ברוח זו גם  ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) שאמר כי הקריאות לפינוי מאחזים הן בגדר צביעות לאור העובדה כי ממשלת ישראל עודדו הקמתם. "יש להסיר את מעטה הצביעות והעמדת הפנים. ממשלות ישראל תמכו במשך שנים בהקמתם והרחבתם של 'מאחזים', לשם השלמת הרצף ההתיישבותי ולמניעת השתלטות עוינת על מקרקעין. 'מאחזים בלתי חוקיים' הפך לכינוי בקריצת עין למספר ניכר של נקודות התיישבות, בעקבות התחייבות בלתי אחראית שלנו כלפי האמריקנים להקפאת הבנייה ביו"ש" – אמר פורוש.

 במשך תקופה ארוכה מתקיימים מגעים מול משרד הביטחון בניסיון אמיתי וכנה להגיע לפיתרון מוסכם בסוגיית המאחזים ולסיים אחת ולתמיד בצורה כוללת את הדיון סביב הסוגיה. ראש הממשלה מכיר היטב את המגעים האלו, הוא מקבל עדכונים שוטפים עליהם, אולם הוא דחה את ההצעות להסכמה שהגישו לו אנשי משרד הביטחון, שהיו בסיס לדיון ולניסיון להסכמה עם המתיישבים. ייתכן שאולמרט, המודע למצבו הקשה בסקרים ובדעת הקהל, חושב שיוכל להשתלח במתיישבים ולהתעמת איתם וכך יסיט את הזרקורים לעבר המאחזים ממחדליו בתחומים השונים. במקום לעסוק בהקפאת הבנייה בירושלים ובכל רחבי יהודה ושומרון. הרי ברור שמי שמקפיא בצורה מוחלטת את כל השיווקים והבנייה בירושלים, בירת ישראל, ובכל יו"ש גם במעלה אדומים ואריאל – לא יכול לפתע להסכים להסכם מאחזים שבו יאושרו להלכה נקודות התיישבות שמכונות "מאחזים" ותוסר הקפאת הבנייה והגזרות האחרות מעל ישובי יהודה ושומרון – כנדרש מצד הנהגת המתיישבים. חשבנו שמי שהוביל את מהלך הריסת הבתים בעמונה וגרם למראות הקשים ולקרע בחברה הישראלית למד מהעבר וינהג הפעם באחריות. לצערנו נראה שטעינו
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד