• מדיה לדוגמא

מרחק ביטחון

18/07/2018
מרחק ביטחון (הגדל)

עוד שבוע של שריפות בעוטף עזה, אליהן הצטרפו בסוף השבוע האחרון עשרות מטחי רקטות שהסתיימו בהפסקת אש. ראש הממשלה בנימין נתניהו ירד ביום שני לדרום, ראה את האזורים שנפגעו ונפגש עם ראשי הרשויות. לאחר הפגישה אמר נתניהו דברים חשובים: "חשוב שחמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה והקיר הזה מורכב קודם כל מממשלה נחושה, ממנהיגות מקומית איתנה, מהתיישבות ציונית שאנחנו נמשיך לחזק אותה וכמובן מצה"ל. אנחנו גאים בהם ואני גאה גם בתושבי העוטף הנפלאים שעומדים מול ימים לא קלים, אבל משוכנע שבעוצמה המשותפת שלנו להדוף ולהרתיע, נוכל בסופו של דבר גם להכריע את הטרור הזה של עזה".

ראש הממשלה מבין, כי ההתיישבות היא גדר הביטחון של מדינת ישראל – היכן שיש התיישבות יש מי שעוצר את האויב. ח"כ ציפי לבני, מי שהייתה שרת המשפטים, טענה בראיון לתכנית הרדיו של קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן כי ״ההתיישבות אינה נותנת ביטחון, היא רק צורכת ביטחון". זוהי טענה שמונעת מאינטרסים פוליטיים קטנים, אשר בגינם היא מוכנה להקריב את ביטחון המדינה. זוהי הטענה שבאמצעותה הצדיקה הממשלה את פעולותיה לפחות פעמיים – בהסכמי אוסלו ובגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון – ופעמיים הוכח שהיא טעתה. יעידו על כך אלפי הילדים המפוחדים בעוטף עזה ומאות ההרוגים שהביאו הסכמי אוסלו. "קורבנות השלום", קרא להם רבין.

מי שטוען שההתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אינה שומרת על ביטחון מדינת ישראל, מתחייב להוכיח בפעם השלישית את הטעות. השבוע אנחנו מציינים 13 שנים לגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. היציאה מעזה והפקרת השליטה באזור, הפכו את חמאס ואת תנועות האיסלאם הקיצוני באופן מידי לשולטים על הרצועה ואת היישובים בגוש למקומות מסתור למשגרי טילים. חטיפת גלעד שליט ומבצע "צוק איתן", שני אירועים שלוו בדם רב, ככל הנראה היו נמנעים אם יישובי גוש קטיף היו נמצאים היום במקומם.

הדבר נכון גם לכל אלה המדברים על חזרה, חלילה, לגבולות 67' והפקרת יהודה, שומרון ובקעת הירדן לידי האויב הערבי. לפני הגירוש מגוש קטיף זעקנו אז על כך שהטילים מעזה יגיעו לאשדוד, היינו אופטימיים, מי העלה על דעתו בכלל שהם יאיימו על תל אביב. והיה ומדינת ישראל תחזור למתניים הצרים של טרום מלחמת ששת הימים, המרחק בין היישובים הישראלים, לגבול עם המדינה הערבית יהיה קטן מאוד. בין חופי נתניה לבין הגבול יפרידו 15 ק"מ שזרועים בעשרות יישובי עמק חפר אשר יהיו נתונים בטווח הקסאמים. המרחק בין הגבול לנמל התעופה בן גוריון יהיה פחות מ-10 ק"מ, טווח קטן אשר עלול לשתק את הטיסות במדינת ישראל.

מבית שאן וקיבוצי עמק המעיינות בצפון, דרך עפולה והעמק, יישובי השרון וחדרה, כפר סבא, פתח תקווה וראש העין, והלאה לשוהם, נוף איילון ומודיעין, בית שמש ומושבי יואב ולכיש, עד לבאר שבע ומלונות ים המלח. כל האזורים האלו הם יישובי עוטף יהודה ושומרון. בכל רגע בו ההתיישבות הישראלית קיימת, מה שקורה בעוטף עזה לא קורה כאן. את מה שעשו תושבי גוש קטיף במשך קרוב ל-30 שנה, תושבי יהודה ושומרון עושים כיום.

אנו מצרפים השבוע מפה מיוחדת, בה ניתן לראות את יישובי עוטף יהודה ושומרון אשר יכולים להפוך חלילה לקו החזית הבאה.

עבור לתוכן העמוד