תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מבחן מנהיגות

הגדל
 

בעוד שלושה חודשים ימלאו 30 שנה להחלטת ממשלת הליכוד בראשות מנחם בגין להחיל את הריבונות הישראלית על שטחי רמת הגולן. העולם כעס, גינה ובעט – אך בגין הבהיר בעוז כי אם הסורים מצהירים שלעולם לא יכירו בישראל – הם האשמים. הימים הקרובים הם ימי מבחן לממשלת הליכוד בראשות בנימין נתניהו – האם תשכיל לנצל את שעת הכושר שנוצרה בעקבות סרבנות הפלסטינים לדרך המשא ומתן, ותכריז על קידום חוק להחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודיים ברחבי יהודה ושומרון? אחרי 44 שנים, הגיע הזמן לעשות את מה שטוב לישראל.

בחורף 1981 הטיל ראש ממשלת ישראל, מנחם בגין, על היועץ המשפטי לממשלה דאז, יצחק זמיר, משימה: לנסח במהירות חוק שיביא להחלת הריבונות הישראלית על שטחי רמת הגולן. זאת לאחר מאבק נחוש של אנשי הגולן, תחת הכותרת "אסור לאבד את הצפון", במסגרתו הוחתמו קרוב למיליון מתושבי ישראל על עצומה הדורשת לספח את הגולן לישראל.

בי"ח בכסלו תשמ"ב התקבל החוק ברוב גדול של 63 ח"כים, מהם גם אנשי אופוזיציה מ"המערך", לעומת 21 מתנגדים. כך הסתיימו להן 14 שנות ממשל צבאי ברמה.

העולם לא אהב את מה שעשה בגין. מועצת הביטחון קיבלה החלטה הקובעת כי לחוק אין שום משמעות מבחינה בינלאומית. נשיא ארה"ב, רונלד רייגן, החליט לצמצם את היחסים האסטרטגיים-ביטחוניים עם מדינת ישראל, ותושביה הדרוזים של הרמה הכריזו על שביתת מחאה.

מן הצד השמאלי של המפה הפוליטית נשמעו קולות המאשימים את בגין וממשלתו בקבורת הסיכוי לשלום עתידי עם סוריה. על כך השיב בגין: "התופעה החוזרת בתולדות ישראל-סבא, מדור לדור, היא של האשמה עצמית - היהודי אשם. אם עושים בו פוגרום - היהודי אשם. אם שופכים את דמו - היהודי אשם. עכשיו באים חברי כנסת ואומרים: סוריה לא תנהל איתכם משא ומתן בעוד שנות דור - הממשלה היהודית אשמה....והרי אני חוזר ואומר: הרי אנחנו הבאנו את החוק בדיעבד, אחרי כל ההודעות שלהם, שלעולם לא ישבו אתנו, לא יכירו בנו. איך אתם נותנים יד למקטרגים מבחוץ? למה אתם עושים כדבר הזה? למה?"

בעוד שלושה חודשים ימלאו 30 שנה להחלטתה האמיצה של ממשלת הליכוד בראשות בגין. החלטה הכוללת עמידה ציונית איתנה על זכויותיה ההיסטורית של ישראל בארץ ישראל, בידיעה שהאמת והצדק חזקים יותר מכל גינוי ואיום.

באופן סמלי, קיץ 2011 מביא עמו שעת מבחן לממשלת הליכוד בראשות נתניהו – האם תשכיל לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הפניית הגב של הפלסטינים לדרך המשא ומתן, ולהכריז על קידום חוק להחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודיים ברחבי יהודה ושומרון? באזורים אלה חיים כל 350,000 המתיישבים הישראלים, אך מספרם של הערבים בשטח זה - רק 40,000 פלסטינים - פחות מאשר בעיר טייבה.

הכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית מפרה את כל הסכמי העבר והופכת את הרשות הפלסטינית לישות עוינת, וכשעתידן של מדינות המזרח התיכון הערביות סביבנו לוט בערפל, עלינו לעבות את יכולות הביטחון וההגנה של ישראל ולוודא את יכולתנו לשמור על השגרה הכלכלית במדינה. לא נוכל לעמוד במצב שבו מדי פעם סוגרים את נתב"ג, מפנים את עזריאלי, מפסיקים את עבודת הכנסת או אוסרים על חקלאים לעבד את אדמותיהם בבקעת הירדן מחשש לירי טילים מהרי השומרון.

במהלך של החלת ריבונות על שטחי C, ממשלת ישראל, לראשונה מזה 30 שנה, תזנח את דרך הויתורים והכניעה ותחזור לדרך האמת, תחזור לעשות את מה שטוב לישראל.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד