תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שומרי החומה

הגדל

רב אלוף גבי אשכנזי קיבל לידיו את מושכות צה"ל שנים מספר לאחר טראומה קשה שעברה המערכת הצבאית, כשממשלת ישראל כפתה עליה לגרש אלפי יהודים תושבי גוש קטיף וצפון השומרון מבתיהם, בצעד חסר אחריות מבחינה ביטחונית וציונית. חרף עמדת שר הביטחון, שביקשה ומבקשת להמשיך ולפגוע באמצעות כוחות הביטחון גם בשגרת החיים של 330 אלף ישראלים המתגוררים ביהודה ושומרון, רב-אלוף אשכנזי גילה דעתו באופן נחרץ מספר פעמים ובפומבי נגד השתתפות של חיילים בהריסת בתי יהודים ופינויים בכוח. גם ברמה האסטרטגית הביע הרמטכ"ל היוצא עמדה אמיצה וברורה, כשהצהיר כי "אי אפשר לנצח ארגון טרור בלי לשלוט בשטח". "המציאות הביטחונית השקטה יחסית של השנים האחרונות באזור יהודה ושומרון, נובעת משליטתו של צה"ל בשטח", קבע אשכנזי והוסיף: "לא נוכל לנצח בעימות רק באמצעות אש ותקיפות מהאוויר". ראוי היה שעמדה מקצועית זו תאומץ ובהקדם על ידי הממשלה, ותביא להצהרה רשמית נגד כל נסיגה שתביא, גם לדעת צה"ל, להפקרות ביטחונית ולהשתלטות של ארגוני הטרור על נקודות אסטרטגיות חשובות ולמתקפת טרור וטילים חסרת תקדים על מרכז הארץ.

תקופתו של גבי אשכנזי כרמטכ"ל כללה אמנם גזירות מדיניות קשות על ההתיישבות ובראשן הקפאת הבניה, אך ראוי לציין כי במישור התיאום הביטחוני וביחסי העבודה שבין מועצת יש"ע והמתיישבים לבין לצה"ל, נמצאה לרוב אוזן קשבת והבנה כנה בלשכת הרמטכ"ל לצרכיה של ההתיישבות.

השבוע נפרד הרמטכ"ל מראשי מועצת יש"ע במסגרת סיור פרידה מפיקוד המרכז של צה"ל. הוא סייר באתר המקראי תל שילה שבבנימין ואמר: "אין עוד מקום כזה בעולם, בו ניתן לפסוע בנתיבי אבותינו. אנו, לובשי המדים, משמשים 'שומרי חומה' לאותה שרשרת מיוחדת של עם ישראל שהתחילה בימי אברהם אבינו". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, בירך את הרמטכ"ל בשם מתיישבי יהודה ושומרון ואמר כי "צה"ל וההתיישבות הם שתי זרועות של אותו הגוף - מדינת ישראל - ויחד הם פועלים להבטיח את קיומו של עם ישראל בארצו ואת ההגשמה הציונית״. דיין הוסיף כי "רוח הלחימה והנחישות שרב אלוף אשכנזי החזיר לצה"ל, יש להן משמעות רבה שמעבר למישור הצבאי והן מחזקות את רוח העם כולו".

יו"ר מועצת יש"ע העניק לרמטכ"ל היוצא תמונה ועליה דבריו של שמעון החשמונאי: "לא ארץ נכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם בנחלת אבותינו אשר נכבשה בעת מן העתים בלא משפט, וכאשר היה לאל ידינו השיבונו אותה לנו".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד