תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תאוריית השקר

הגדל

בשנים האחרונות, עם התעצמות פרויקט הגרעין האיראני, יצרו פוליטיקאים ואנשי תקשורת תדמית לפיה האיום האיראני הוא עניינה הבלעדי של ישראל. הקונספציה טענה כי על מנת לרתום את ארצות הברית ומדינות נוספות ולהשיג תמיכה בינלאומית בפעילות נחרצת נגד הגרעין האיראני ישראל תצטרך לשלם במטבע מדיני קשה – ובראשו פינוי יישובים -  בכדי לרצות את העולם הערבי והמערבי.

אלוף בן, הכתב המדיני של עיתון 'הארץ', כתב בטורו: "אמריקה צריכה להראות שהיא מקבלת משהו מישראל בשביל הפלסטינים, כדי ליהנות מהסכמה ערבית לצעדיה נגד האיראנים". עקיבא אלדר, אף הוא איש 'הארץ' נתן למאמרו בנושא את הכותרת: שטחים תמורת מטרייה (גרעינית): "...דרושה התקדמות של ממש לקראת הסדר עם הפלסטינים, ורצוי גם לעבר שלום אזורי על פי עקרונות יוזמת השלום הערבית... ברק אובמה יהיה מוכן לשלם ביד רחבה, אך גם הוא לא מחלק מטריות בחינם. שטחים או מטריה - זו המשוואה".

ולא רק בישראל. גם שרת החוץ הילארי קלינטון אמרה ש"בלי מו"מ עם הרשות, ישראל לא תקבל תמיכה מול איראן". קלינטון טענה ש מדינות ערב יתמכו במהלכים נגד תכנית הגרעין האיראנית, רק אם ישראל תחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. "שתי הסוגיות האלה" – אמרה שרת החוץ האמריקנית - הולכות יד ביד".

חשיפת מסמכי ויקיליקס בימים האחרונים קובעת באופן חד משמעי: האיום האיראני מאיים על אינטרסים של מדינות רבות כולל המדינות המוסלמיות באזור, ואינו עניינה הבלעדי של ישראל. יתרה מזו, הערבים לחוצים וחוששים מאיראן עוד יותר ממדינת ישראל, ובוודאי שאין כל צורך "לרצות ולפייס" אותם בדרך לפתרון בעיית איראן.


המסמכים חושפים גם עד כמה בנות בריתה הערביות של ארה"ב דחפו אותה בעצמן לפעול צבאית נגד איראן. להלן מספר ציטוטים מהפירסומים באתר וויקיליקס: המלך הסעודי "האיץ תכופות בארה"ב לתקוף באיראן, כדי לשים קץ לתוכנית הגרעין שלה". השגריר הסעודי בוושינגטון, עאדל אל-ג'ובייר, אמר לאמריקנים "לכרות את ראש הנחש".  נשיא מצרים מובארק השיב כי "אם הדברים מגיעים לידי תקיפה, ארה"ב היא שצריכה לעשות זאת". מסמכים אלו קובעים כי אמת זו הייתה ידועה לחלק מהפוליטיקאים ומדינאים מזה זמן רב. מדוע עובדה זו הוסתרה מעיני הציבור? מי תרם ליצירת הרושם שהפתרון היחיד לאיום הגרעיני הוא 'בושהאר תמורת יצהר'?

חשיפת המסמכים האחרונים מגלה ש"יצהר" אינה פרמטר במשוואה זו, וכי תפיסה מדינית זו, שלא הייתה מבוססת דיה, ביטאה רחשי-לב אידיאולוגיים ואינטרסים פוליטיים ולא מציאות מדינית..

קונספציית יישובים תמורת מלחמה גרעין איראני קרסה. הגרעין האיראני הוא אינטרס כלל עולמי – גם למדינות ערב, גם לקהיליה האירופית, וגם לארצות הברית.  הקונספציה הזו היתה תמוהה כבר מתחילתה. הניסיון לקשור באופן כלשהו במשוואה בין פרויקט שמטרתו לגרום להרס ולמוות של מאות אלפים – לבין מפעל של חיים, של בנייה, של חלוציות, של התפתחות, של עם שחוזר לארצו למולדתו ולחבלי מכורתו היה ונשאר אווילי, הזוי ופסול. השבוע הוכח שהוא גם לא נכון. תאוריית הקשר הפכה לתאוריית השקר.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד