תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חינוך חובה

הגדל

בימים שאחרי ההחלטה על הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון ראש הממשלה בנימין נתניהו שב ואמר מעל כל במה אפשרית כי ההחלטה לא תפגע בחיי היום יום של המתיישבים, והיא לא תחול על בניית כיתות לימוד, גני ילדים וגם לא על מבני ציבור כגון מועדונים, בתי גיל הזהב וכן מבנים תורניים כגון בתי כנסת או תלמודי תורה.

אבל לצערנו יש מי שמשתמש בהחלטה הזו כדי לנגח ככל שביכולתו את ההתיישבות ביש"ע, ולאסור גם את מה שבמפורש לא נאסר. במשרד הביטחון, כך נראה, מעדיפים להתנכל למוסדות החינוך ביהודה ושומרון באמצעות מניעת אישורים לתוספת כיתות וגני ילדים – גם כאלה שאושרו ע"י משרד החינוך בהתאם לקריטריונים השוויוניים הקבועים בחוק.

בדיון שהתקיים לאחרונה בועדת הכספים של הכנסת הודיע היועץ המשפטי של משרד הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, כי למרות שמשרד החינוך הכיר בצורך לבניית 116 פרויקטים במוסדות חינוך ביהודה ושומרון הרי שמשרד הביטחון יאשר בנייתם של 28 בלבד.

משמעות הדבר היא ש-88 מוסדות חינוך המהווים כ - 76% מהצרכים שנקבעו ע"י משרד החינוך לא יוקמו בשנת 2010 ובכך אלפי תלמידים לא יוכלו ללמוד על פי חוק חינוך חובה בתנאים הולמים. חלקם אף לא יוכלו להתחיל את שנת הלימודים כלל.

נושא זה עומד מזה מספר שבועות במרכז מאבק ציבורי שבמסגרתו התקיימו ישיבות רבות בועדת החינוך של הכנסת, בוועדה לשלום הילד ובועדת החוץ והביטחון, נשלחו מכתבים למבקר המדינה לבדוק את התנהלות משרד הביטחון בסוגיה, והתקיימו סיורים ואירועים תקשורתיים רבים. למחאה הצטרף גם מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן שפנה במכתב לשר הביטחון בו כתב לו כי: "זכותו של כל תלמיד בישראל ליהנות ממבני חינוך ותנאי חינוך הולמים", וביקש לקבל הסברים על הימנעותו מאישור בנית כיתות לימוד בישובי יהודה ושומרון.

 סוגייה זו עמדה השבוע במרכז פגישתם של ראשי מועצת יש"ע עם שר החינוך גדעון סער בתום סיור שערך במועצה האזורית שומרון.

 השר סער ביקר עם הצוות המקצועי של המשרד בבית הספר יקיר, שם נחשף לצפיפות הקשה בכיתות שנגרמה עקב מניעת הקמת כיתוטת מאושרות לפי התקן על ידי שר הביטחון.

בהמשך הביקור ביקרו השר ופמלייתו בבית הספר בישוב שבי שומרון ונתקבלו בהופעה מרגשת של כיתות המוסיקה של בית הספר.

לאחר ישיבת עבודה מקצועית ביקר השר בישוב ברקן, שם הניח יחד עם ראש המועצה גרשון מסיקה, יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, מזכ"ל אמנה זאב חבר (זמביש) וראשי רשויות ביהודה ושומרון אבן פינה לארבעה גני ילדים במסגרת בחינוך הממלכתי בישוב.

מגילת היסוד, שנגללה לתוך אבן הפינה, נחתמה ע"י שר החינוך גדעון סער, ראש המועצה גרשון מסיקה, מנהל אגף החינוך במועצה יוחאי דמרי, יו"ר ועד הישוב בקרן יוסי בכר ומנהלת מחוז מרכז של משרד החינוך ד"ר סולי נתן.

נוסח המגילה הוקרא על ידי הילד ענבר ברג, בן 5 תושב הישוב ברקן: "זוכים אנו להניח אבן פינה לגן ילדים בישוב ברקן במעמד שר החינוך , ראש המועצה ונציגי ישובי  השומרון. אנו ילדי הישוב ברקן יחד עם כלל ילדי השומרון ותושביו, מניחים אבן זו מתוך תפילה ותקווה כי גן זה יבנה יחד עם עוד מאות ואלפי בתים, גנים ובתי ספר שישמשו את תושבי השומרון אשר רק ילך ויגדל יחד עם כל חלקי ארץ ישראל השלמה".

בטקס הנחת אבן הפינה פנה ראש המועצה גרשון מסיקה אל השר: "לא יעלה על הדעת שמשרד ממשלתי כלשהו יתערב בענייני מוסדות החינוך מלבד משרד החינוך. אם לבדואים מקימה ממדינה בתי ספר בישובים לא מורשים ולא חוקיים בעליל, קל וחומר בישובים שהמדינה הקימה בשומרון ילדים צריכים להיות מחוץ למשחק הפוליטי. אנו מצפים מממשלת ישראל ומשר החינוך להלחם את מלחמתם של הילדים מול משרד הביטחון שפוגע בהם ולתקן את העוול, נמשיך לפעול ולהיאבק עד לבניית כלל הכיתות וגני הילדים הנדרשים".

שר החינוך סער התייחס בדבריו למצוקת מוסדות החינוך ואמר: "הנושא של בינוי מוסדות חינוך הוא לא נושא פוליטי, הוא איננו שינוי במחלוקת. יש בנושא הזה מחוייבות של הממשלה כלפי האזרחים ואני מתכווןן לעמוד על כך שהצרכים יקבלו מענה".

בדיון שקיימו ראשי מועצת יש"ע עם שר החינוך עלו לדיון מדיניות ההקפאה הפוגעת במערכת החינוך ביש"ע וכן הנושאים המדיניים שעל הפרק והנושאים המקצועיים לגבי מוסדות חינוך, הסעות ילדים, בניית כיתות וגנים ועוד.

מנהיגי המתיישבים בירכו את שר החינוך על הביקור ועל פעילותו להסדרת ולבניית מוסדות חינוך חרף הערמת הקשיים הבירוקראטיים מצדו של משרד הביטחון. ראשי מועצת יש"ע אמרו לסער כי כשר החינוך, על כתפיו מוטלת האחריות להביא לפתרון בעיה קריטית זו כדי שילדי יהודה ושומרון יזכו לחינוך לו הם זכאים ובתנאים הולמים, ואסור לו לתת שבנושאים העומדים לפתחו של משרד החינוך תהיה התערבות ברגל גסה מסיבות פוליטיות של משרד הביטחון ושל העומד בראשו.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד