תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ממשכים ובונים

הגדל

ביום רביעי שעבר הגיעו ראשי רשויות וראשי מועצת יש"ע לאפרת וקיימו שם טקס יציקת יסודות לבית כנסת בגבעת הדקל.  מנהיגי ההתיישבות חלצו נעליים, נעלו מגפיים גבוהות, לבשו חולצות עליהן נכתב "באפרת שוברים את ההקפאה", אחזו את הצינור שחובר למערבל הבטון ויצקו את הרצפה למבנה כחלק מהמאבק נגד הקפאת הבניה. האירוע שהתקיים תחת ניצוחו של ראש מועצת אפרת עודד רביבי יחד עם עובדי המועצה, זכה לתהודה תקשורתית רבה בארץ ובעולם.

לאחר יציקת היסודות התקיים כינוס מליאת מועצת יש"ע באפרת, יחד עם נציגים מכל היישובים ביש"ע, ראשי הרשויות ביהודה ושומרון, ואישי ציבור מקרב ההתיישבות ומתומכיה לדיון חירום בעקבות החלטת הקבינט להקפיא את הבנייה ביש"ע. את המליאה פתח יו"ר מועצת יש"ע דני דיין שסקר את פעילות המאבק עד כה, ולאחר מכן נשא דברים ראש מועצת בית אריה-עופרים, אבי נעים, שנפצע במהלך אותו הבוקר כשניסה לחסום את פקחי ההקפאה, והתקבל במחיאות כפיים על ידי חברי המליאה. לאירוע הגיעו גם ראשי רשויות שאינם תושבי יהודה ושומרון – ראש מועצת אליכין מוטי חי, וראש המועצה המקומית בית דגן, אלי דדון, שבאו להביע סולידאריות עם מאבקם הצודק של המתיישבים ביהודה ושומרון נגד הקפאת הבנייה.

 

בסיום הדיון גיבשה מליאת מועצת יש"ע הודעה וזה לשונה:

 

1. מליאת מועצת יש"ע קובעת כי החלטת הקבינט בדבר הקפאת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, הינה הכרזת מלחמה על המתיישבים ועל ההתיישבות

שהוקמה ביהודה ושומרון במשך שנות דור. זוהי החלטה מבישה העומדת בסתירה למהלך שיבת ציון ומגמתה חורבן ההתיישבות והקמת מדינת חמסטאן בליבה של ארץ ישראל.

2. צו הקפאה זה - הכולל גם תוכניות בניה מאושרות כחוק שהוחל בפיתוחם בפועל - מהווה פגיעה בוטה בזכויות אדם של רבבות אזרחים שומרי חוק.

3. חמורה במיוחד היא התגייסותו הטוטאלית של שר הביטחון להפעלת כוחות הביטחון כנגד אחים כאילו היו אויבים.

4. לפיכך, אנו תובעים מהממשלה לבטל החלטה חמורה זו שכמוה כגזירות "הספר הלבן" בתקופת המנדט.

5.מתוך אחריות לגורל העם והמדינה מבהירה מועצת יש"ע כי תמשיך לפעול לבניין ההתיישבות ללא התחשבות בצווי ההקפאה שדגל שחור אנטי מוסרי ואנטי ציוני מתנוסס עליהם.

  

במהלך הערב ביקש שר הביטחון להיפגש עם חלק מראשי הרשויות על רקע המאבק ההולך וגובר בהקפאת הבנייה, רובם סירבו.

ביום חמישי שעבר נפגשו ראשי יש"ע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במשרד ראש הממשלה בקריה בתל-אביב. הפגישה היתה טעונה וקשה ובה דרשו מנהיגי ההתיישבות לבטל לאלתר את צווי ההקפאה. ראש מועצת יש"ע דני דיין אמר לראש הממשלה כי " לא באנו לנהל משא ומתן על מזגן או פרגולה, אלא אנחנו דורשים את ביטול הצו, וכל הוא קיים נמשיך באותה מדיניות שלא לשתף פעולה". ראש הממשלה אמר כי "האכיפה לא נעשית עם קצף על השפתיים", דיין השיב לו: "מי שמגייס מילואים כדי להילחם בזוגות צעירים שכל רצונם הוא לבנות את ביתם חובת ההוכחה היא עליו". ראשי הרשויות הודיעו לנתניהו כי ימשיכו במאבקם הצודק והמוסרי כנגד הקפאת הבנייה.

בסוף השבוע שעבר החלו ברשויות יחד עם מועצת יש"ע לקיים כנסי פעילים בנושא המאבק נגד הקפאת הבנייה ובהם כנס בקדומים, כנס המועצה האזורית שומרון ביקיר, כנס המועצה האזורית בנימין בעפרה, כנס המועצה האזורית הר חברון, וכנס המועצה המקומית קרני שומרון. במקביל נמשכה חסימת כניסתם של פקחי ההקפאה של ביבי ליישובים השונים, חסימות שנתקלו לא פעם באלימות משטרתית בפיזור המתיישבים. בטלמון אשה הוכתה על ידי השוטרים, הושלכה לקרקע ונזקקה לטיפול רפואי. בקדומים נגרר ראש המועצה חננאל דורני על-ידי שוטרי היס"מ שנכנסו ליישוב דרך הכפרים הערביים לאחר שבמשך מספר ימים נמנעה כניסת הפקחים דרך השער הראשי של היישוב. ברבבה נפגע סגן ראש מועצת שומרון ראובן גור-אריה. ועדת הפנים של הכנסת קיימה השבוע דיון מיוחד בהכאתם של עובדי ציבור על ידי המשטרה במסגרת המאבק נגד ההקפאה ובהם ראש מועצת בית אריה, קב"ט המועצה, וכן סגן ראש מועצת שומרון.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד