תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לנהוג בדרך ארץ

הגדל

בימים האחרונים מזג האוויר מתחיל לתת את אותותיו. כבר עברנו מערכת חורפית וגשומה אחת, ואנו תקווה שנזכה לשנה גשומה בבחינת "ונתתי מטר ארצכם בעיתו". בימים אלו, ובעיקר בימי הגשם שיבואו עלינו לטובה בעז"ה, אנו צריכים לעשות סוויץ' בנהיגה וברמת הערנות שלנו על הכביש, ולעבור לנהיגת חורף. 

למרות שבחודשים האחרונים שופצו ותוקנו מספר כבישים מרכזיים ביהודה ושומרון, עדיין מצב הכבישים ברחבי האזור רחוק מלהיות משביע רצון, כך גם תנאי הדרך שלפעמים מקשים גם הם על הנהג. לכך יש לצרף את האקלים הקר השורר בחודשי החורף ביו"ש שמביא עמו מדי פעם מעבר לטמפרטורה הנמוכה גם גשמים עזים, שלגים, קרח על הכביש, וערפל כבד.

בשל מדיניות הממשלה של פתיחת מחסומים והקלות לאוכלוסייה הערבית, בצירים רבים נוסעים גם כאלה שכנראה אינם מחויבים לציווי של שמירת הגוף. יש לא מעט נהגים ערבים הנוסעים בפראות, תוך מעבר כל חוקי תנועה רבים, וסיכון נהגים אחרים, נוסעים והולכי רגל. אנו קוראים למשטרת ישראל להגביר את האכיפה בצורה משמעותית כנגד תופעות מעין אלו המסכנות חיי אדם, ועומדות תחת הכותרת של 'דיני נפשות'.

אך התופעה של נהיגה חסרת אחריות, חוצה דתות מגזרים ולאומים.

אנשים רבים במדינת ישראל מפחדים מדברים שונים: איומי טרור, מחלות ובעיות בריאותיות, קשיי פרנסה וכדומה. אנו נוטים לחשוב כי האיום הגדול, הרחוק, המרוחק הוא המפחיד ביותר וממילא גם המסוכן ביותר. אבל עלינו לדעת ולהפנים כי האיום האמיתי הוא דווקא זה הקרוב אלינו אשר גובה קרבנות בנפש מדי יום- נגע תאונות הדרכים.

חשוב שנבין את גודל האחריות שבידנו בכל פעם שאנו מתיישבים מאחורי ההגה. בכל פניה, בכל סיבוב או בכל החלטה אחרת על הכביש אנו אחראים לחייהם של הסובבים אותנו ושל עצמנו. נכון הדבר לגבי הנהגים, נכון הדבר לגבי אלו שיושבים לצידם או מאחוריהם, נכון הדבר לגבי רוכבי האופניים ונכון הדבר לגבי הולכי הרגל. בכל עבירת תנועה שאנו מבצעים ובכל נהיגה שלא בערנות גמורה מתעסקים אנו בדיני נפשות. לוקחים לידיים החלטות של חיים ומוות.

אסור לנו לעמוד מנגד ולהביט מן הצד על הנעשה בכביש. עלינו להבין כי השינוי מתחיל בנו, כאן ועכשיו. אם כל אחד מאיתנו יבין ויפנים את גודל ההשלכות של מעשיו על הכביש, נתחיל להלחם בצורה אמיתית בנגע הזה ובכך להוריד את כמות התאונות בדרכים.

בימים אלו החל קמפיין גדול (ראו ידיעה נרחבת במדור 'חדשות ישע') בשומרון ובבנימין יחד עם המועצות האזוריות והרשות הלאומית למלחמה בתאונות הדרכים לשמירה על קו לבן ולמנוע עקיפות מסוכנות. קמפיין זה מצטרף למספר פעולות שנעשו בעבר בהתיישבות למיגור נגע התאונות ובהם שיעורים של רבנים בישובים ובמוסדות החינוך ומסע הסברה שהובילה המועצה האזורית הר-חברון תחת הכותרת "חתימה לחיים" שבמסגרתו הוחתמו נהגים בשערי הישובים על התחיבות לנהיגה נכונה ואחראית, וחולקו להם חומרי הסברה.

כולנו צריכים לשוב על הראשונות, ולהיזהר יתר על המידה בכל הקשור לשמירת הנפש. לא רק לפחד מאימת שוטר התנועה, או הקנס הצפוי או השלילה, אלא להפנים שכאן מדובר בחיים שלנו, וכשמדובר בדבר יקר כל כך אנו צריכים להיזהר יתר על המידה ולשים סייגים וגדרות. לנהוג בדרך ארץ ובסובלנות, להקפיד על המהירות המותרת – ובימות הגשמים לנסוע לאט יותר, במהירות פחותה מהמותר – על פי המתאים לתנאי הדרך, להעניק זכות קדימה, לא לחצות קו לבן או לצאת לעקיפה מסוכנת גם כאשר אנו תקועים בשעת לילה אחרי משאית שמתנהלת לאיטה.

בנושא הזה אנחנו חייבים לצאת למאבק אמיתי כציבור וכיחידים ולהביא לשינוי. שינוי שיתחיל קודם כל בתוכנו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד