תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אסור לגלות חולשה

הגדל

באותו שבוע, אולי באופן סימבולי, התרחשו שני אירועים מרכזיים. האחד – תרגיל רחב היקף של פיקוד העורף והאחר – נאומו של נשיא ארצות הברית ברק  אובאמה בקהיר. הנאום הזה, כמו גם מכבש הלחצים הדורסני שמקיים ממשלו של הנשיא האמריקני, מהווים צפירת אזעקה עולה ויורדת.

נדמה שיש מישהו בוושינגטון שרוצה בכל כוחו ליצור ולהעצים עימות עם ישראל. הפרשן המדיני של עיתון 'הארץ' אלוף בן הגדיר זאת כך: יש מישהו שמנסה בכל כוחו להשפיל את ראש הממשלה הישראלי ואת ממשלתו – זאת כדי למצוא חן בעיני העולם המוסלמי. למען "יוזמות הפיוס" הללו מוכן ברק אובאמה להפקיר, שלא לומר להקריב, את ביטחונה של מדינת ישראל. הוא מטיל את כל כוחו כדי לכופף את ידיהם של המנהיגים הישראלים ולהחליש אותם, ומנסה לכפות עליהם מהלכים מדיניים כאלה ואחרים. עקירת אלפי ישראלים חלוצים במאחזים והקפאת הבנייה ביש"ע הכוללת גם ריבוי טבעי שפירושה גירוש שקט של אלפי זוגות צעירים מהיישובים שבהם גדלו מדי שנה הם רק ההתחלה. בשלבים הבאים הוא מתכנן עבורנו גם נסיגות נוספות, עקירת יישובים, הקמת מדינת טרור פלסטינית, וחלוקת ירושלים. 

ממשל אובאמה מנהל מסע איומים והפחדות פוליטי נגד מדינת ישראל. הוא לא רק מתכחש להתחייבויות מכתבו של הנשיא בוש מ-14 באפריל 2004 המכיר בגושי ההתיישבות אלא לפעמים נדמה שהוא מנסה הלכה למעשה לבטל את החלטתו של הנשיא טרומן מ-14 במאי 1948 להכיר בישראל כמדינה עצמאית- זאת על-ידי ניסיון גס ודורסני לקבוע מוושינגטון את מדיניות ישראל.

 בימים אלה נקבעים כללי המשחק בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו. אם נגלה חולשה ונרשה לארה"ב לקבוע אפילו את מדיניות הבניה והשיכון של ישראל בשומרון, ביהודה ובירושלים - הם יקבעו במקומנו הכל: את הרכב הקואליציה בישראל, את גבולותינו, את חלוקת ירושלים ואת גורלו של הר הבית.

 זהו כדור שלג שחייבים לעצור אותו כבר עכשיו. דווקא עמידה איתנה  עתה על זכותנו לקבל החלטותינו בעצמנו היא שתמנע סידרה של עימותים קשים יותר בעתיד.

חז"ל מכירים בכך שיש תקופות בהן יש להקפיד יותר על דברים מסוימים. לכן בשעת הגזירה יש מי שאומר שייהרג ובל יעבור גם על ערקתא דמסאנא - שרוך נעל שנקשר בדרך שנוהגים עובדים כוכבים, ובמקרים אחרים בעירות הספר, יוצאים בשבת להילחם גם נגד גויים שבאים "על עסקי קש ותבן", על רכוש בלבד. גם בימים אלו על המנהיגות בירושלים להקפיד יותר. אסור לה לגלות סימני חולשה או שבירה למול מכבש הלחצים ומסע האיומים וההפחדות. אסור לה לעשות "מחוות" כאלה ואחרות אלא לעמוד בתקיפות על עקרונותיה ועמדותיה. אסור לה לספק ליושבים בבית הלבן מראות של יהודים נלחמים ביהודים, של מתיישבים מצד אחד ואנשי כוחות הביטחון מהצד השני, של בתים הרוסים ומאחזים שוממים. אסור לה למצמץ.

"הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב". החלטות גדולות וחשובות בחיי האומה הישראלית עשו מנהיגים גדולים ללא הסכמת הממשל האמריקני, ופעמים לא מעטות אפילו בניגוד חריף לעמדתו. כך היה בהקמת המדינה בניגוד לעמדת משרד החוץ האמריקני, כך היה בהחלטה לפתוח במלחמת ששת הימים, וכך גם בהתקפה על הכור הגרעיני בעיראק ובהחלת הריבונות על רמת הגולן. ולעיתים, כשהתחשבנו בעמדת ארה"ב שילמנו על כך מחיר כבד. למשל: כשנמנענו מלהנחית מכת מנע ביום הכיפורים. בכל אותם הפעמים שעמדנו על שלנו יצאנו מחוזקים – הן כלפי פנים ובייחוד כלפי חוץ. עלינו לחזק בימים אלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי ממשלתו למען יעמדו בפרץ, מבית – מחברי הכנסת משמאל ומכלי התקשורת ומחוץ – בהדלפות ובהצהרות מכיוון הבית הלבן, ויתייצבו בצורה עיקשת ונחושה לשמור על האינטרסיים האסטרטגיים, החשובים והחיוניים לביטחונה ולהמשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית עצמאית ריבונית בארץ ישראל.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד