תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

‏יש עמדה – לבנימין אמר

הגדל

השבוע נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובאמה לפגישה ראשונה בין הממשלים החדשים שכוננו לאחרונה – בירושלים ובוושינגטון. כלי התקשורת דיברו לאחר הפגישה על פערים וחילוקי דעות בין השניים, למרות האווירה הטובה והידידותית ששררה בחדר הסגלגל. במסיבת העיתונאים שלאחריה דרש אובאמה מישראל להכיר בפיתרון 2 מדינות ל – 2 עמים וכן להקפיא את הבנייה בהתנחלויות – כחלק מהמחויבות ממפת הדרכים. דבריו אלו של הנשיא האמריקני ברק אובאמה  מופרכים אפילו על פי הנימוק שנשיא ארה"ב עצמו  הציג – המחויבות למפת הדרכים, שהרי כידוע שהפלשתינאים לא נלחמים בטרור – כפי שמחייב השלב הראשון של התהליך. ראש ממשלת ישראל עמד איתן נוכח הדרישות ומכבש הלחצים ולא למתווה שתי מדינות לשני עמים. נתניהו אמר לכתבים: "לא אמרתי את המילים 'שתי מדינות לשני עמים' בתוך הפגישה. אני אמרתי שהפלשתינים צריכים להכיר בזהות היהודית של מדינת ישראל". נתניהו גם סירב להתייחס לנושא הקפאת הבנייה בהתיישבות ביש"ע. אנו מקווים שבשטח המציאות תהיה אחרת, ונחזור למסלול של חידוש פיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון.

קודם לפגישה שיגרה סגנית יו"ר מועצת יש"ע, הגב' שרה אליאש, מכתב לבנימין נתניהו, חיזוק לקראת פגישתו עם נשיא ארה"ב. בחרנו השבוע בישעמדה להביא קטעים מתוכו:

מכתב גלוי לבנימין נתניהו

אדוני ראש הממשלה. עם צאתך לוושינגטון עולה לנגד עיני תמונה  מלפני 13 שנים, הבוקר שלאחר בחירות 1996, בשעות שבו התבשרנו על ניצחונך בבחירות ההם, היום בו יצאנו בריקודים. היה זה יום רביעי ו'בשיר של יום' זה מופיע הפסוק מספר תהילים: "כי לא ייטוש ה' עמו ונחלתו לא יעזוב" (תהילים צ"ד, י"ד). באותה התקופה, בכל כינוס שלנו – המתנחלים - הושמע בהתלהבות ובניגון פסוק נוסף, מתוך ספר דברים: "לבנימין אמר ידיד ה' ישכון לבטח".

התבגרנו מאז. התפכחנו. תמימותנו נצרבה קשות בהסכמי וואי, ונשטפה ונבלעה בים הגירוש מחבל קטיף.

ועם זאת שמחנו בבחירתך המחודשת ובשיבתך לכס ראשות הממשלה. אנו מאמינים גם עכשיו כי השנים שחלפו הקשיחו את כושר עמידתך וכשתפגוש את נשיא ארה"ב ברק אובמה תעמוד על אמונותיך ודעותיך הבאות לידי ביטוי מגובש ונחרץ בספרך "מקום תחת השמש".

בחודש האחרון עמדת תחת מתקפה כוללת של התקשורת ושל גורמי שמאל קיצוני מבית ומחוץ שביקשה להתעלם מרצון הבוחר וקראה בסמוי ובגלוי לנשיא ארה"ב לכפות עליך את הנוסחה של 2 מדינות ל-2 עמים. בתזמון מדויק דורש שר החוץ המצרי עמרו מוסא את הפסקת הבניה בהתנחלויות.

אין זה מקרה. גורמי שמאל בישראל ובבית הלבן מנסים להשיג את עקירת ההתנחלויות והפעם תחת איום לא מוסרי כי ללא עקירה זו, ארצות הברית לא תתערב בנושא הגרעין האיראני, וטהרן תמשיך להתחמש ותפוצץ את העולם כולו. יש לחשוש כי בשיחה  בארבע עיניים יופעל עליך לחץ כבד כאילו שלום העולם טמון בהזזת מאחז זה או אחר ובמניעת אפשרות דיור לזוגות הצעירים - בני ובנות היישובים ביהודה ושומרון.

מה תענה לו, אדוני ראש הממשלה?

אפשר כמובן לטעון את הטיעונים הביטחוניים שאמיתותם אינה מוטלת בספק - השתלטות החמאס בכל מקום שישראל אינה שולטת בו, הסכנה האסטרטגית לשלום העולם הקיימת בהשתלטות האיסלאם הקיצוני, העובדה כי שום ויתור לא הביא עד עתה לשום התמתנות אלא להיפך, וכי קיומו של גרעין אסלאמי רדיקלי ביו"ש מסכן את כל המזרח התיכון. טיעונים אלה ועוד ודאי נכתבו על ידי יועציך וכל המומחים הביטחוניים המקיפים אותך, אלה שתסמונת אוסלו לא הקהתה את מוחם, ואשר עודם רואים את המציאות נכוחה ולא פנטזיות ומשאלות לב ילדותיות.לאלה גם ברור כי ההתנחלויות אינן מעניינות את איראן וכי היא מכוונת להשמדת מדינת ישראל כולה כמטרה ראשונה, ולאחר "השטן הקטן" – ישראל, יבוא תור "השטן הגדול" – ארצות הברית.

אבל אני מאמינה כי עיקר עמידתך הנחושה תגיע דווקא מן הקרקע המוסרית והעקרונית.

שתי טענות מרכזיות תוכל לטעון אדוני ראש הממשלה :

הראשונה - שיתכן שהנשיא האמריקני אובמה לא נחשף אליה כלל היא כי אין אמת בטענת 2 מדינות ל-2 עמים. העם היחיד שיצר על אדמה זו יצירה תרבותית ומדינית הוא העם העברי ובזכותו לפיסת אדמה זו הכיר חבר הלאומים ונתן לבריטניה מנדט להקים כאן מדינה. למרות זאת ברחבי ארץ ישראל המנדטורית יש כיום שתי מדינות - ישראל וירדן. מובחנותו של הציבור הפלשתינאי  כעם במרחב הערבי שנויה במחלוקת - אך אין חולק על העובדה כי אין עם ירדני בנמצא. השושלת ההאשמית השולטת בירדן שמקורה בערב הסעודית היא נטע זר במדינה ש 80% מנתיניה הינם פלשתינאים.

הסיסמה 2 מדינות ל-2 עמים היא מתוחכמת, וטומנת בחובה טענה לצדק, ועל כן עליך לעמוד על השקר שבה ולהציג כפי מיטב כישרונך את טענת הצדק שלך.

השניה- קשורה לעיקרון אמריקני מובהק - דמוקרטיה שהיא רצון העם.

הבחירות האחרונות הוכיחו כי לסיסמת 2 מדינות ל-2 עמים אין רוב. הציבור התפכח מהזיות השלום לנוכח צלילי הקסאמים מגוש קטיף. העם בחר ברוב ברור- מפלגות התומכות בהמשך שלטון ישראל ביהודה ובשומרון ואפילו בפיתוח ההתיישבות בחבלי ארץ אלה. לא תוכל לקום כאן מדינה נוספת מנימוקים עקרוניים וביטחוניים ולכן אין גם הצדקה להגביל את ההתפתחות הטבעית של המתיישבים.

מציאותה של מדינה דמוקרטית במזרח התיכון היא אינטרס עליון של העולם החופשי- והכרעות דמוקרטיות יש לכבד. אבסורד הוא שכתוצאה מבחירות אלה בהן השמאל ועמדתו הובסו, תיכפה  על הציבור  העמדה שהוא מאס בה.

עמידה על עקרונות אלה תהיה קשה ואולי יהיה לה מחיר, אך אי עמידה בהם עלולה לגרום לקרע פנימי וגם למלחמה חיצונית ולחורבן גדול.

אנו, רוב המצביעים שבחרו בך ובסיעות הימין, שולחים מכאן את ברכתנו ומחזקים אותך:

עמוד על עקרונותיך למען מדינת ישראל חזקה ובטוחה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד