תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ימי הגבלה

הגדל

מפקד פיקוד המרכז חתם לאחרונה על צווי הגבלה נגד שלושה ישראלים מבנימין ושומרון, אשר אוסרים עליהם לשהות ביהודה ושומרון – כולל בבתיהם. במועצת יש"ע פנו לאלוף הפיקוד ודרשו לבטל את הצווים לאלתר. עלינו להתנגד באופן עקרוני לצווים דרקונים אלה אשר פוגעים פגיעה חמורה בזכויות אזרח בדרך בלתי סבירה, בייחוד כאשר מערכת הביטחון נוהגת איפה ואיפה, ולא חותמת על צווים מגבילים נגד פעילי שמאל קיצוני שמגיעים לאיזור על מנת ליצור פרובוקציות ולהתסיס את האווירה במטרה להשחיר את פני המתיישבים וצה"ל.  

לפני ימים אחדים נתבשרנו על כך שאלוף פיקוד המרכז חתם על צווי הגבלה לשלושה מתושבי בנימין ושומרון. הצווים אוסרים עליהם לשהות ביהודה ושומרון – כולל בבתיהם ובעצם מוציאה אותם לגלות כפויה.

אין ספק כי עלינו להתנגד באופן עקרוני לצווים דרקונים כאלו. בהליך זה שבו נחתם צו נגד אדם כזה או אחר הרי הוא מוגלה מביתו ללא כמעט אפשרות של ערעור. גם אם יש בידי מערכת הביטחון הוכחות כנגדו הרי הן מוגדרות חסויות, וכיוון שאינן מוצגות לנאשם ממילא יכולתו להתמודד כנגדן הנה מועטה.

מדינת ישראל היא מדינת חוק, וככזו אם יש חשד כנגד אדם או קבוצת אנשים שעומדים לבצע עבירות על החוק, זכותן ואף חובתן של רשויות אכיפת החוק לטפל בנושא. אם יש להן גם ראיות, מוטל עליהן להגיש כתבי אישום. תפקיד אכיפת החוק והסדר אינו תמיד פשוט. אך מבחנה של מדינה מתוקנת –הוא ביכולתה לבצע תפקיד זה מבלי להידרדר לפגיעה חמורה בזכויות האזרח, ולא כך קרה במקרה הנוכחי.

במועצת יש"ע לא נשארנו אדישים למול הצווים הללו, ופנינו בנושא לראשי מערכת הביטחון כדי לנסות ולהסיר את רוע הגזרה.

יו"ר מועצת יש"ע שיגר בשבוע שעבר מכתב דחוף למפקד פיקוד המרכז, האלוף גדי שמני ובו דרש ממנו לבטל לאלתר את צווי ההגבלה.

במסמך כותב דיין לאלוף הפיקוד בין היתר כי "הדרך שננקטה  היא בלתי סבירה, אינה מידתית ופוגעת פגיעה קשה בזכויות האדם הבסיסיות ביותר, על כן, מועצת יש"ע דורשת מן האלוף שמני את ביטולם המיידי של צווים אלה".

ונקודה נוספת. מהלך זה של הוצאת צווי הגבלה עבור ישראלים תושבי יהודה ושומרון יש בו נראות של איפה ואיפה. בשבועות האחרונים הולכים ומתגברים ניסיונות ארגוני השמאל הקיצוני לעורר פרובוקציות בקרב הערבים מצד אחד ולהצית מהומות ולגרור לתוכן גם את ההתיישבות. מטרתם היא יצירת אנדרלמוסיה שתביא גם להשחרת פניהם של המתיישבים – לאחר שלא יוכלו להישאר אדישים למול הפרובוקציות המסוכנות. בחברון למשל ניסו רק בשבוע האחרון פעילי שמאל קיצוני ישראלים להתסיס ערבים ולהשליך אבנים לעבר היישוב היהודי, כשהם ממתינים עם מצלמות כדי 'לתפוס' ולהנציח את התגובה של המתיישבים בכדי להפיצה בתקשורת הישראלית והעולמית בצורה מגמתית וחד-צדדית.

גם בנעלין מדי שבוע נפצעים קצינים וחיילים של צה"ל בהתפרעויות אלימות ומסוכנות שכוללות ידויי אבנים ובלוקים, בקבוקי תבערה וחפצים חדים. את התפרעויות הללו מנהיגים, שוב, ישראלים מהשמאל הקיצוני, שמנסים כל העת להתסיס את הערבים ולייצר פרובוקציות – על מנת לגרור את חיילי צה"ל לתגובה ואז להציג ולהעמיד פנים של 'קוזק נגזל' ולסחוף אחריהם גם את כלי התקשורת בישראל ובעולם שמשתפים עמם פעולה. כך הם הצליחו להביא את צה"ל להשעות סגן-אלוף בצה"ל, מפקד גדוד החיילים שעמדו בגבורה נגד הפורעים, וכך הם מנסים פעם אחר פעם להשחיר את פניהם של חיילים וקצינים – זאת מעבר לפציעות שנגרמות לאנשי כוחות הביטחון.

עד כה לא ראינו את אלוף הפיקוד חותם על צווים מינהלים להרחקת פעילי השמאל הקיצוני – לא בנעלין, ולא בחברון ובדרום הר-חברון. בידי מערכת הביטחון קיים מידע מוצק, הכולל שמות ועדויות בדבר פעילותם של אותם יוזמי ומבצעי ההתפרעויות. קצינים בכירים בצבא ובמשטרה אף סבורים כי זהו צעד הגיוני והכרחי למיגור הפרובוקציות. משום מה, כשמדובר במתיישבים היד החותמת קלה על צווי ההגבלה, אך כשמדובר בערבים ובפעילי שמאל קיצוני יש מי שחושש ובמערכת הביטחון נמנעים מלחתום על צווים שכאלו.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד