תג מחיר פלסטיני

2/05/2018
תג מחיר פלסטיני (הגדל)

בבוקר יום חמישי שעבר קם יוסי קירשברג, חקלאי מהיישוב תומר שבבקעת הירדן, והתחיל לצעוד כהרגלו לכרם שלו שבשטחים החקלאיים של היישוב. כשהגיע לכרם חשכו עיניו, יוסי גילה כי לא פחות מ-150 גפנים, אותם היה צריך לבצור בשבועות הקרובים, נוסרו באכזריות בלילה. קירשברג, רכז הביטחון של היישוב, אמר כי מבחנתו זהו פיגוע לאומני לכל דבר, "הם בחרו לפעול נגדי כי אני כנציג המערכת הביטחונית". בכתבה לערוץ 20, אמרה הדס גוזלן, קב"ט המועצה, כי הם מתייחסים לכך כפיגוע טרור לאומי לכל דבר ועניין. "מבחינתנו, אותם אנשים שבאו לפה וביצעו את הנזק העצום הזה, רצו לפגוע בכוחות הביטחון", אמרה.

בסיור שעשה במקום אמר ראש המועצה האזורית בקעת הירדן דויד אלחייני כי ניסור הגפנים הוא "תג מחיר פלסטיני". ואכן, כך זה גם נראה בשטח. ניסור והריסה של עשרות גפנים ללא תועלת או רווח נראה לעין אלא לצורך היזק בלבד. אם נוסיף למשוואה את היותו של קירשברג הרבש"צ של היישוב אפשר לומר ללא ספק שיש פה גם את המניע הלאומני.

"יש גניבות שמתבצעות פה לאורך השנים, שגם אני לא פעם ולא פעמיים נפגעתי מהם", אמר קירשברג בכתבה לערוץ 20, "כשהגניבה היא גניבה ואפשר להמשיך להתקדם, אז זה בסדר. אבל כשגודעים לך את מה שגידלת 12 שנה, זה כואב וכואב בגדול".

ומה עם הטיפול במקרים הללו? אצל ראש מועצת בקעת הירדן אין בכלל שאלה – האכיפה אינה מספקת: "יש פה נקודת משטרה אחת על 860 אלף דונם. אנחנו מנסים להקים פה עוד נקודות משטרה אבל לא מצליחים. איך במציאות שבה יש גנבות הדבר הזה ממשיך. זה נובע מכך שאנחנו לא מחילים כאן את הריבונות. כל עוד אין פה ריבונות שמראה את שליטתנו על השטח אז הם מבינים שיש פה הפקרות".

לא עבר שבוע, ונתקלנו בעוד תג מחיר פלסטיני. בבוקר יום שני האחרון פורעים ערבים גרמו נזק ושפכו נוזל שחור על אנדרטה שהוקמה במקום הרצח לזכרם של בני הזוג הנקין הי"ד. הרב איתם הנקין ורעייתו נעמה הי"ד נרצחו בפיגוע ירי סמוך לבית פוריכ שבשומרון, בין היישובים איתמר ואלון מורה, בחול המועד סוכות לפני כשנתיים. בינתיים הספיקו תלמידי ישיבת "חיצים" באיתמר לשפץ את האנדרטה ולתקן את הנזק, אך גם תיקון זה אינו מסתיר את חומרת האירוע.

בעוד אירועים כאלו חומקים מתחת לרדאר של התקשורת, אירועים בהם מתבצעים פעולות השחתה כנגד ערבים, כולל כתיבת גרפיטי בספריי על קירות בכפרים ערביים, פותחים את מהדורות החדשות. אנו לא מצדיקים אירועים שכאלה – להיפך, מדובר באירועים חמורים שאסור שיתרחשו. לקיחת החוק לידיים היא סכנה להתיישבות וטעות שעלולה לגרום נזק לכל תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן. אך ההתייחסות החלקית ולעיתים גם ההתעלמות הבוטה של התקשורת מכל מה שקורה לאוכלוסייה הישראלית היא דבר מקומם.

אולם בעוד התושבים הערבים ביהודה ושומרון עושים פעולות תג מחיר לישראלים מבלי שיעצרו, במחלקה לפשיעה לאומנית במשטרה מטפלים רק בישראלים. לו היו משקיעים בתגי המחיר הערביים כמו המשאבים שאותם הם משקיעים בתגי מחיר היהודיים היינו אומרים דיינו. ניידת סיור אחת, זה כל מה שיש בבקעת הירדן. ניידת אחת בלבד של משטרת ישראל אשר אמורה להשתלט גם על שטחי המועצה האזורית בקעת הירדן (שגודלה כ-880,000 (!) דונם) וגם על שטחי המועצה המקומית מעלה אפרים. גם אם היו רוצים, לא יכלו השוטרים שבה להשתלט על כל האזור שמונה מעל ל-20 יישובים ודונמים רבים של שטחים חקלאיים.

בסופו של יום, אנו רואים באירועים אלו המשך של המאבק על הארץ. מדובר פה בחלק מפעולות טרור המתרחשות בכל רחבי הארץ, כשהמטרה העיקרית שלהם היא ליצור פחד וייאוש אצל הציבור הישראלי בכלל ואצל החקלאים בפרט. נדרשת העלאת המודעות הציבורית לנושא, תוך הסברת הנושא והובלת אמירה שתתייחס לגדיעת עצים ולהשחתת אנדרטאות וכיו"ב כאל אירוע לאומני תוך הפעלת כל כובד המשקל של משטרת ישראל כולל אכיפה, חקירה וההעמדה לדין. נחישות ופעולות יזומות ימנעו את האירוע הבא.

עבור לתוכן העמוד