תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מסבירים - גם ברוסית

הגדל

 מועצת יש"ע קיימה בסוף השבוע האחרון סיור מיוחד בשומרון ובנימין לכ-20 בלוגרים דוברי רוסית. אל הסיור התלווה צוות צילום של תחנת הטלוויזיה NTV שהיא השלישית בגודלה ברוסיה ומשדרת לעשרות מיליוני צופים.

תרבות הבלוגים ברוסיה הולכת ומשגשגת בשנים האחרונות. אחד האתרים המובילים, Livejournal, מנהל מאות אלפי בלוגים בשפה הרוסית, בהם גם הבלוג הרשמי של נשיא רוסיה, דימיטרי מדוודב. הבלוגרים הישראלים ידועים כפופולאריים מאוד בקרב דוברי השפה בארץ ובחו"ל, ובתכנים שלהם צופים מדי יום בין מאות לאלפי גולשים.

את הסיור הדריך סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, העומד מאחורי תוכנית הסיורים 'הגיע הזמן שנכיר', במסגרתה מבקרות ביהודה ושומרון קבוצות עיתונאים, פוליטיקאים ומעצבי דעת קהל נוספים. הסיור, אליו התלווה גם דובר מועצת יש"ע החדש, רוני ארזי, התחיל ביישוב ברקן, שאת הקמתו יזמה קבוצת עולים מברית המועצות והמשיך אל אזור התעשייה ברקן, שם פגשו הבלוגרים, למרבה הפתעתם, במציאות התעסוקתית המיוחדת במקום המשלבת בין אלפי עובדים ישראלים ופלשתינים. בהמשך ביקרה הקבוצה בעלי ופגשה את דוברת המועצה האזורית בנימין תמר אסרף, את יו"ר הוועד המקומי קובי אלירז וכן את סבטלנה, אחת התושבות, שתיארה בשפה הרוסית את סגנון החיים ביישוב המעורב. אחר כך ביקרו באתר תל שילה, החושף מעט ממה שהייתה פעם בירת ישראל התנ"כית. אחת מחברות הקבוצה סיפרה בהתרגשות כי כשעלתה לארץ התגוררה זמן מה בשילה, בתקופה שבה אזור תל-שילה היה שומם ומסוכן ליהודים, וכעת ליבה פועם כשהיא חוזה במקום המתפתח.

חברי הקבוצה נפגשו גם עם נפתלי בנט, מנכ"ל מועצת יש"ע, אשר סיפר על ביקורו השבוע בארה"ב ופגישותיו שם עם גורמים שונים המבקשים ללמוד על עמדותיהם של המתיישבים בסוגיות המדיניות שעל הפרק. בנט פירט באוזני הבלוגרים את הדילמות והסכנות העומדות לפתחה של ממשלת ישראל, ואת האתגרים עמם מתמודדת מועצת יש"ע.

לאחר הביקור בתל-שילה, דילגה הקבוצה אל מרכז המבקרים נחלת בנימין בפסגות, שם טעמה יין משובח ושמעה הסברים על פעילות היקב המקומי מהמנכ"ל יעקב ברג, יליד רוסיה בעצמו. ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, בירך את הבלוגרים על הסיור וציין כי בתחום המועצה מתגוררים לא מעט עולים מברית המועצות ובהם גם ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו. הסיור נחתם בביקור במרכז האוניברסיטאי באריאל. הקבוצה פגשה את דיקן הפקולטה למדעי הטבע, הפרופ' מיכאל זיניגרד, גם הוא יליד רוסיה, שריתק את המבקרים בדבריו (בשפה הרוסית, כמובן) על פעילות המוסד האקדמי ועל תרומתה של העלייה מברית המועצות להתפתחות המדע בישראל.

בסיום הסיור הביעו המשתתפים התפעלות מההתפתחות הגדולה של ההתיישבות ביהודה ושומרון ומאופי התושבים שהוגדרו על ידם כמלח הארץ. אחת המשתתפות הביעה פליאה על כך שפעילות הסברה כזאת מתבצעת על ידי מועצת יש"ע ולא על ידי ממשלת ישראל. חלקם אף ביקשו לחזור ולסייר באתרים נוספים ביהודה ושומרון.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד