תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

50 למציאת מגילות בר כוכבא – בגוש עציון והר חברון

הגדל

מאות אוהבי טבע וארכיאולוגיה הגיעו בל"ג בעומר ליום עיון וסיור שארגן המרכז לסיור וללימוד סוסיא בשיתוף מכללת הרצוג, לציון 50 שנה למציאת מגילות בר כוכבא.

 

היום החל בשעות הבוקר במתנ"ס גוש עציון בהרצאות של מיטב החוקרים העוסקים בתקופת מרד בר כוכבא. ראשון הדוברים היה ד"ר בעז זיסו מאוניברסיטת בר אילן שנתן סקירה מנקודת מבט ארכיאולוגית על מערות המפלט בהן נמצאו המגילות. אחריו, עסק ראש ישיבת הר עציון- הרב יעקב מדן, בשאלה "האם היה מרד בר כוכבא מחויב המציאות?". מר יוסף אבירם בן ה-94- אשר היה מנהל מבצע חיפוש המגילות ב-1960 -  סיפר למשתתפים את זיכרונותיו מאותם ימים בהם הקים יחד עם יגאל ידין משלחת החיפושים, ועל ההתרגשות הרבה כאשר נמצאו המגילות.

 

בסיומו של החלק הראשון, העיוני, של היום יצאו המשתתפים בעשרות רכבי שטח אל מדבר יהודה לתצפית אל המערות ממצוקי נחל חבר ונחל משמר. אחר הצהריים הגיעו כולם אל שטח הכינוס לשם הגיע במסוק אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי מלווה בראש מועצת הר חברון צביקי בר חי. האלוף מזרחי דיבר בפני המשתתפים וסיפר בהתרגשות על מרד בר כוכבא ועל הקשר העמוק בינו לבין הקמת צה"ל שהוא המשכו הישיר של צבאו של בר כוכבא. בנוסף ציין האלוף כי ההישג החשוב ביותר שלנו כעם הוא מדינת ישראל ועלינו לשמור עליה. האלוף סיים בפסוק 'ה עוז לעמו ייתן ה יברך את עמו בשלום'.  הטקס הסתיים בשירת התקווה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד