תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס ירושלים החמישי

הגדל

 כנס ירושלים החמישי ננעל בשבוע שעבר כשהוא מותיר אחריו שובל התבטאויות חשובות של אישים בכירים בציבוריות הישראליות. הכנס, המהווה את המקבילה הלאומית של כנס הרצליה, עסק גם השנה בנושאים ביטחוניים. מדיניים- פוליטיים ובינלאומיים כשבמוקד הדיונים עמדו ירושלים והתוכניות המדיניות שעל הפרק.

לכנס, שהתקיים במלון הייאט ריג'נסי בבירה, הוזמנו הרבנים הראשיים,שרים חברי כנסת מכל גוני הקשת הפוליטית, אנשי צבא בכירים מהארץ ומחו"ל, סנאטורים, אנשי אקדמיה בכירים מישראל ומחו"ל, בכירים במשק הישראלי, אנשי עסקים ומעצבי דעת הקהל ואחרים, ונראה שהצליח לבסס לעצמו אחיזה והשפעה בקרב המשפעים והמחליטים בישראל. בין היתר הופיעו שם שרת החוץ ציפי לבני, יו"ר סיעת הליכוד גדעון סער וראש מועצת יש"ע דני דיין. הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר פנה מעל הבמה לשרת החוץ שנכחה בכנס ירושלים ואמר לה: "ירושלים היא מעל ומעבר לויכוח. ירושלים היא טאבו עליה לא מדברים. אל תגעי בירושלים. גם דיבורים על ירושלים מזיקים לנו. עם ישראל שנלחם שנות דור על קיומו ומדינתו, לא יוכל להשלים עם מתן חלקים מירושלים לערבים ואת כבת למשפחה לוחמת וכלוחמת בעצמה, אמורה להבין זאת"

מנהיג הליכוד בנימין נתניהו, שפתח את היום השני לדיונים, קרא על הבמה לחברי סיעת ש"ס: "מדוע אתם עדין בממשלה? מדוע אתם נותנים לאולמרט שטיח כדי שיוכל לתת את ירושלים? הם אומרים שהם מחכים למסמך חתום. אבל במצב הזה לא נוכל לחזור בנו. אני אומר שנית: ש"ס, מה אתם עושים שם? צאו מהממשלה והצילו את ירושלים!"

הראשון לציון הרב שלמה עמר תקף אף הוא את הנושאים ונותנים על חלוקת עיר הקודש: "אני לא פוליטיקאי ולא מבין בפוליטיקה אבל אני אומר מעל במה זו אין רשות לשום אדם יהיה אשר יהיה, לשלוח ידו לירושלים. ירושלים שייכת לריבונו של עולם. חובה עלינו לעשות כל העת לכבודה של ירושלים כדי לחזק את העיר ואת ידי מגיניה. אני מבקש מהציבור הקדוש להתפלל לשלומה של ירושלים ולשלמותה".

חבר עירית ירושלים, ניר ברקת, אמר בכנס: " לא יכול להיות שבמקום להביא תיירות, במקום לבנות עוד יחידות דיור, במקום לבלום את הנטישה של אלפי צעירים את העיר אנחנו צריכים להיאבק במו"מ החשאי שמנהל רמון ביחד עם אבוראשיד על עתידה של ירושלים. זווית מעיינת הציג הפרופסור למשפטים אליאב שוחטמן שאמר כי חוק יסוד ירושלים אוסר על הממשלה, כל דיון על העברת הריבונות בירושלים לידיים זרות: "לאחר מלחמת ששת הימים התעוררה השאלה מה עושים עם השטחים? השופט אגרנט, נשיא בית המשפט העליון אמר כבר אז כי השטחים הם משוחררים ולא שטחים כבושים. גם שר המשפטים דאז הכריז כי בעתיד ישראל תספח את השטחים ששחררה במלחמת ששת הימים. האם אנו חיים במדינה חוק או במדינת צחוק? ישנו חוק יסוד ירושלים שאוסר במפורש מסירה של כל חלק מירושלים, אז אני לא מבין איך יושבת ממשלה בירושלים, ופה מצהירה בגלוי שרת החוץ שאנחנו מדברים על ירושלים?"

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד